Mis on GSM?
GSM ehk globaalne mobiilsidesüsteem on juhtmeta telefonis kasutatavate digitaalsete mobiilsidevõrkude tavaline standard (protokollide kirjeldamiseks). Seda kasutatakse Euroopas ja mõnes teises maailma osas andmete digitaliseerimiseks, tihendamiseks ja edastamiseks.
Selle täiustatud mobiiltelefoniteenuse eelkäijaks oli analoog. Kuigi kasutajaskond oli kasvamas, ei suutnud analoogsüsteemid pidada sammu telefonide ja mobiilsidevõrkude kasutuselevõtuga. Vajadus kehtestada digitaalsete mobiilsidevõrkude jaoks ühtne Euroopa standard oli selle täiustatud mobiiltelefoniteenuste süsteemi väljatöötamise aluseks. GSM on GSM Associationi (GSMA) kaubamärk, mis ühendab mobiilsideoperaatoreid, esindab nende huve ja teeb koostööd oma valdkonnaga.
GSM telefonisüsteem edastab mobiilset andmesidet ja kõneteenuseid. Võrk edastab häälkõnesid ja kasutajaandmeid sagedusaladel 850MHz, 900MHz, 1800MHz ja 1900MHz. GSM (2G) kasutab häälkõnedes ja muus suhtluses jagamise mitmikjuurdepääsu (TDMA) tehnikat. GSM digiteerib ja tihendab andmed ning edastab need mööda kanalit koos kahe teise andmevooga, kus mõlemal on oma konkreetne ajapilu.
GSM ja CDMA telefonivõrkude erinevused
Kuigi esmapilgul sarnased, on need kaks tehnoloogiat siiski erinevad. CDMA ehk Code Division Multiple Access tuli levinud juhtmevaba suhtluse standardina kasutusele 2G ja 3G generatsioonide käigus. Enamik maailmast kasutab GSM-i, välja arvatud USA ning mõned Kanada ja Jaapani osad, kus kasutatakse CDMA-d.
Mõned nende kahe olulisemad erinevused sisaldavad:
- CDMA kasutab EVDO andmeedastustehnoloogiat, samas kui GSM kasutab EDGE-t
- GSM on edastamise ajal vähem vastuvõtlik kiirgusele
- GSM on SIM kaardi spetsiifiline, CDMA aga telefonispetsiifiline ega vaja SIM-kaarti
- GSM võimaldab ülemaailmset rändlust, CDMA aga mitte
Ready to build your call center?
LiveAgent's VoIP call center phone system is equipped with numerous advanced features. Try them out today!